Stalo se

Nejnebezpečnější gangy světa

5. místo Crips


Vznik: 1969
Oblast: USA
Etnikum: Afroameričané
Počet členů: 30 - 35 000

Crips je extrémně agresivní pouliční gang, který ztratil svou černošskou exkluzivitu a zaměřil se na přijímání členů různých ras. Jsou nesmiřitelným soupeřem gangu Bloods. Crips jsou proslulý vraždami, obchodem s drogami, ozbrojených loupeží a různých přepadení. Členem gangu dříve býval i známý raper Snoop Dog. Crips je jedním z nejstrarších, největších a nejničivějších gangů v USA. Není to jednotná organizace, jsou roztroušeni do jednotlivých skupin a zarážející je fakt, že tyto skupiny dokonce soupeří mezi sebou. Členy gangu Crips jsou mladí afroameričané ve věku 12 - 24 let. Gang založil Stanley Williams společně s Raymondem Washingtonem. Ti původně patřili k Černým panterům. Zpočátku neexistovali žádní vůdci, jednalo se o přirozené vůdce, kteří se do čela dostali díky svému osobnímu charismatu a vlivu. Příslušníci gangu projevují svou sounáležitost ke Crips hlavně modním stylem (tetování nikoli), nosí převážně drahé a sportovní oblečení s modrým motivem.

Raymond Washington:
Byl zabit ve svých 25 letech za nevyjasněných okolností. Prý byl zabit členy gangu Bloods, jiní zase tvrdí, že ho zabili členové gangu Crips, protože Raymond Washington byl proti ozbrojenému násilí  a usiloval o usmíření mezi znepřátelenými gangy. Raymond Washington jako původní zakladatel později neměl prakticky žádný vliv na organizaci gangu Crips.

Stanley Williams:
V roce 1981 byl odsouzen za čtyřnásobnou vraždu k trestu smrti. Byl převezen do věznice v San Quentinu, za své násilnosti byl ale poslán do izolace, kde strávil následujících 6,5 roku. Během tohoto pobytu se Stanley začal vzdělávat, poznal, že násilí nic neřeší a stal se zastáncem míru. Za pomoci novinářky Barbary Cottman Becnelové začal psát náučné knihy pro děti o škodlivosti násilí. Vydal celkem 9 titulů během 3 let. Williamsova snaha vycházela z jeho přesvědčení o chybě, kterou udělal když založil gang, který se změnil ve stroj na zabíjení. Za své aktivity byl nominován na Nobelovu cenu míru a Nobelovu cenu za literaturu. V prosinci 2005 zamítl kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger odvolání a stanovil datum popravy. Ta byla provedena 13. prosince 2005 ve věznici San Quentin. Williams byl usmrcen injekcí i přes odpor tísíců protestujících před věznicí. Stanley Williams zemřel ve věku 51 let po 26 letech ve vězení.
Žádné komentáře